All natural

Látszat szelektív hulladékgyűjtés van Magyarországon

A környezetvédelem, a tudatos vásárlás és a szelektív hulladékgyűjtés csak elméletben fontos a magyar lakosság számára. Legtöbben szeretnének a szeméttől olcsón és könnyen megszabadulni. Mindaddig, amíg a szemetet nem látják, nem érzékelik közvetlen környezetükben, addig csak egy távoli mítoszként élik meg a földet elárasztó környezetszennyező hulladékot. Egyenlőre csak egy tetszetős jövőkép, hogy a hulladék felhalmozódást úgy akadályozzuk meg, hogy azt erőforrásként újrahasznosítjuk. Ráadásként mindez hazánban is csak egy nagyon távoli jövő…

szemet

2015 november elején fejeződött be a Humusz (Hulladék Munkacsoport) Nulla Hulladék konferenciája. A hazai hulladékgazdálkozás főként a szelektív gyűjtésre helyezi a hangsúlyt, rengeteg pénz fektetünk ebbe, mégis nagyon rossz hatásfokkal működik. Az önbevallások alapján a lakosság fele gyűjt szelektíven, de a hulladékszállítás során összesített számok alapján a hulladék csak 5-8%-a kerül szelekítven a kukákba. Túl a szelektív hulladék gyűjtési kultúrán még mindig nagy probléma itthon, hogy a lakosság jelentős része (15-20%-a) elsumákolja a szemétdíj megfizetését és annak ellenére, hogy ez az összeg nem folyik be a hulladákszállító és feldolgozó cégekhez, az erre vetített áfát a cégeknek meg kell fizetniük az államnak. Erre megoldás lehetne a korszerű, méréses hulladékszállítási módszer, melyben a szemét tényleges mennyisége után kellene a szemétdíjat megfizetni. 

Kevés az információ

Az Eurostat alapján a magyar lakosság 96%-ának fontos a környezete és a környezetvédelem. Ennek ellenére 77%-a nem tartja elég tájékozottnak magát ebben a témában és csak 19%-a tartja fontosnak a természeti erőforrások használását. Bár a lakosság fele szerint gond van a levegőminőséggel és a hulladékhelyzettel, ám kevesen tesznek valós lépéseket ennek javítása érdekében. 

szemet3

Nem olyan rég kezdtünk el tudatosan vásárolni és a magyarok csak kevesebb, mint 20%-a helyez hangsúlyt arra, hogy ne vásároljon TÚLCSOMAGOLT termékeket.

Új irányelvekre van szükség

Régmúlt hulladékégetési eljárásából kinyert energia kevesebb, mint 5%, így ez nagy mértékű pazarlásnak számít(ott). Jelen századunk iránymutató elve az erőforrás-gazdálkodás és a nulla hulladék. Hisz, ha jól kezeljük a hulladékot, erőforrássá válik és fokozatosan el tudnánk jutni a hulladéktermelés megszünéséhez is.

Fontos, hogy ami hulladékot termelünk, az legyen biológiailag lebomló vagy újrahasznosítható! A szelektíven gyűjthető, újrahasznosítható, komposztálható szemét ne kerüljön hulladék égetőbe és meg kell állítani a felesleges élelmiszerhulladék keletkezését is.

2020-ra Uniós előírás szerint 70%-os újrafelhasználási rátát kell elérnie a tagállamoknak, így nekünk is! 

Vannak pozitív kezdeményezések is

Szerencsére megjelentek pozitív kezdeményezések is. Ilyen a helyi termékek előtérbe helyezés, az egyes csomagolások újrafelhasználás és a műanyag zacskók használatának csökkenése a divatos bevásárló kosarak megjelenésével. Ehhez hozáájárul, hogy a házhozszállítási rendszerek mellett, megjelentek a komposztálási programok is.

Ettől függetlenűl, még mindig gyerekcipőben járunk a hulladék újrahasznosítás és feldolgozás terén. Javítandó lenne a differenciált szemétdíj szedés, a háztartási hulladék elemzés, szemléletformálás, több betétdíjas csomagolás és az égetés visszaszorítása is!

Így gondolkozunk mi – A szemétért mi ajándékot adunk!

És itt egy megdöbbentő információ a sokunk által csak Paradicsomként emlegetett Maldív szigetekről.

Bár a katalógusok és utazási ügynökségek a luxusról és paradicsomi környezetről számolnak be, ha a Maldív szigetekről van szó, érdemes mégis tudni, hogy milliókat képések lennénk elkölteni egy útra ide, ez az ország a legszégyenletesebb módon bánik a szeméttel. Konkrétan az egyik korall szigetüket nevezték ki “szemétszigetnek” (Thilafushi Atoll) és a luxus hotelekből hajószámban öntik ide a feldolgozatlan szemetet, amit pedig pakisztáni vendégmunkásokkal napi 1 dolláros bérért égetnek el. Az így keletkezett fekete korom és kártány pedig ömlik bele az ócenba, amitől pár kilométerre odébb úszkálunk a vélt luxusban és tisztaságban…

 

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Péter Szipola says: (előzmény @Miklós Hegyi)

    Van, akinek tetszik, hogy a 25 dkg müzli keveredik a 20 dkg vajjal és a két tojással a zsebében. Tegye!Megeszi, ha hazaér!
    Ja, hogy mégis csomagol?
    Én igyekeztem arra rávilágítani,hogy a probléma sokoldalú, összetett.
    A palackos italok csomagolása tekintetében sok számítás létezik, mely igazolja, hogy az üres üvegek gyűjtése, szállítása, tisztítása nagyobb környezeti megterheléssel jár – és drágább is, mint az egyszer-használatos műanyag palackos.

  2. Miklós Hegyi says: (előzmény @Péter Szipola)

    A gyártó nem hülye, a csomagolóanyag költségeit a vásárlóval fizetteti meg. A csomagolóanyag eladásán ugyanúgy keres mint a benne eladott terméken. Nincs előírás ami pl. megtiltaná az üdítőitalok üvegben történő visszaváltható csomagolását, csak egyszerűbb a visszagyűjtés és tisztogatás helyett az “eldobható” pillepalackot használni. A vásárló pedig amíg nem fogja az általa kidobott szemét tényleges költségeit fizetni (hanem valamilyen de szükségesnél nagyobb térfogat alapján fizet) ugyancsak nem fog a visszaváltással bajlódni.

  3. Minden túlszabályozás ellenére mégis megnyithatott végre Budapesten is az első csomagolásmentes üzlet… Ha tudatosak maraunk, akkor ez az irány jó lehet…

  4. Péter Szipola says:

    “hogy ne vásároljon TÚLCSOMAGOLT terméket”. Nos, törvény és rendeletek sokasága írja elő, hogy egy-egy terméket minimum milyen minőségű csomagolásban kell átadni a fogyasztónak. A gyártó nem hülye, hogy feleslegesen költsön csomagolásra… (neki is sokba kerül) – a kötelező minimumot alkalmazza..
    (csak egy példa arra, hogy a probléma sokkal összetettebb, mint ami elsőnek látszik)


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!